گلچین کاشان عطر سلامتی
         جهت
خرید کلیک نمایید

اگر از گلاب استفاده می کنید از خواص آن با خبر شوید

گلاب يکي از جمله ماده اي است که از خواص خاصي برخوردار است حتي مي توان براي پايين آوردن فشار خون از آن استفاده مي شود پس با ما همراه باشيد تا از خواص گلاب به شما بگوييم.
گلاب علاوه بر خواص خوراکي، خاصيت درماني متنوعي دارد که اين خواص تنها در گلاب‌هاي مرغوب و باکيفيت ديده مي‌شود. با مطالعه اين مطلب در سايت آسموني علاوه بر آشنايي با برخي خواص درماني گلاب، با چگونگي شناسايي گلاب مرغوب از نوع نامرغوب آن آشنا مي‌شويد.اين مايع همان اسانس رز (گل ‌محمدي) است که تا امروز 200 نوع از آن شناسايي شده است، اما تنها دسته محدودي از آن را در تهيه گلاب مورد استفاده قرار مي‌دهند.

اين گل بهاري از اواسط ارديبهشت تا اواخر خرداد رويش دارد و از خواص درماني فراواني برخوردار است. طبيعت گلاب گرم است و مقوي معده، قلب، کبد و اعصاب بوده و آرامبخشي قوي به حساب مي‌آيد. به همين دليل است که قديمي‌ترها مصرف گلاب را در روزهاي سخت و پرتنش لازم مي‌دانستند. اين مايع خوشبو و معطر تا حدودي تحريک‌کننده جريان خون بوده و بافت پوست را به توليد سلول‌هاي جديد تحريک مي‌کند.خوردن گلاب براي رفع سردرد و بوي بد دهان مفيد است و همچنين تحريک‌کننده هورمون‌ها بوده و ميل جنسي را افزايش مي‌دهد و تا حدودي تنظيم‌کننده قاعدگي است. خوردن گلاب را به بيماران قلبي توصيه مي‌کنيم و نوشيدن روزانه يک ليوان دوغ مخلوط با گلبرگ‌هاي گل‌ محمدي را براي تنظيم کار جهاز هاضمه خصوصا در روزهاي گرم سال پيشنهاد مي‌کنيم.طبق سنت قديم، براي هر 30 کيلوگل، 50 ليتر آب در نظر مي‌گيرند که گلاب حاصل از اين مقدار 30 ليتر است و به آن «گلاب مايه يا عطري» گويند. از تقطير مجدد گلاب مايه، فرآورده‌اي به دست مي‌آيد که به آن «گلاب دو آتشه» يا استاندارد گفته مي‌شود.اين نوع مرغوب‌تري از گلاب است که مزه و بوي آن بسيار تلخ‌تر از گلاب مايه است ولي به دليل آن‌که آب به کار رفته در آن بيشتر تبخير شده و گلاب حاصله غليظ‌تر است بيشترين اثر درماني را دارد لذا تهيه اين گلاب براي مصارف خانگي و درماني مناسب است.البته از تقطير مجدد، گلاب دوآتشه غليظ‌تري به دست مي‌‌آيد که بسيار معطر است و در حقيقت آن را «گلاب ناب و خالص» مي‌نامند که کمتر در بازار عرضه مي‌شود.گاهي نيز از گل‌هايي که به صورت تفاله درآمده‌اند به همراه کمي گل تازه براي توليد مجدد گلاب استفاده مي‌شود که گلاب به دست آمده را «پساب» گويند که کيفيت بسيار نازلي دارد و طبيعتا اثرگذاري ضعيفي داشته و در اصل خاصيت درماني ندارد.

تقويت لثه با گلاب
درمانگران طب سنتي براي افزايش استحکام و تقويت لثه قرقره گلاب را توصيه مي‌کنند. آنها بر اين باورند که نگه‌داشتن گلاب در دهان و قرقره کردن آن علاوه بر استحکام لثه به درمان برفک و آفت دهاني هم کمک مي‌کند و سرعت از بين رفتن آلودگي‌ها و باکتري‌ها را در دهان بيشتر مي‌کنند.

شيوه نگهداري گلاب
بسياري از کارشناسان بر اين باورند که براي نگهداري گلاب بهتر است آن را درون ظرفي پاستوريزه و کاملا تميز نگهداري کرد.در صورتي که گلاب به صورت صنعتي تهيه شده باشد بهتر است آن را در همان ظرف اوليه نگهداري کنيد اما دقت داشته باشيد که در ظرف را کاملا بسته و آن را در محيطي خنک و دور از تابش نور خورشيد قرار دهيد. به اين ترتيب با گذشت زمان تغييري در خواص درماني، عطر و طعم گلاب ايجاد نمي‌شود و براي مدت‌هاي طولاني قابل استفاده است.

کاهش خستگي و تقويت قلب
با نزديک شدن تابستان علاوه بر گرمي هوا ميزان حرارت دروني بدن نيز افزايش مي‌يابد و اين مسئله مي‌تواند تاثير زيادي در خستگي جسمي افراد داشته باشد. يکي از روش‌هاي طبيعي و موثر براي افزايش نشاط و کاهش خستگي بدن گنجاندن عرقيجات گياهي همچون گلاب خنک به برنامه غذايي است.نوشيدن گلاب خنک در تابستان و حتي ماه‌هاي پيش از شروع تابستان به کاهش ميزان حرارت بدن و همين‌طور تقويت بدن و افزايش توان بدن کمک مي‌کند. البته بايد توجه داشت که بهتر است براي مصرف روزانه گلاب حتما با يک متخصص طب سنتي مشورت و متناسب با نوع مزاج براي مصرف اين عرق گياهي اقدام کرد.

گلاب طبيعي را بشناسيم
از جمله ويژگي‌هاي گلاب مرغوب و خوب شفافيت، صافي و بيرنگي آن است. گلاب باکيفيت هرگز ناخالصي ندارد و بافت آن کاملا همگن است. طعم گلاب مرغوب و سنتي که خواص درماني و دارويي دارد لطيف، سبک و مايل به تلخي است.علاوه بر اين وقتي به ظاهر گلاب نگاه مي‌کنيد کاملا شفاف است و هيچ‌گونه ناخالصي در آن ديده نمي‌شود. يکي ديگر از راه‌هاي شناسايي گلاب سنتي و مرغوب آن است که مقدار کمي از آن را کف دستتان بريزيد. اگر با همين مقدار کم، عطر گلاب فضاي اتاق و محيط اطراف شما را پر کرد و همه متوجه عطر و بوي آن شدند نشانه‌اي از خالص بودن و باکيفيت بودن گلاب است.تمام اين فاکتورها در کنار هم، نشان دهنده مرغوبيت و کيفيت مناسب گلاب است. بنابراين هنگامي که در مورد يکي از اين فاکتورها ترديد کرديد بايد درباره ميزان خلوص و طبيعي بودن گلاب و اسانس به کار رفته در آن يا شرايط تهيه و توليد آن، بيشتر تحقيق کنيد.

بهبود پوست‌هاي خشک با گلاب
يکي از کاربردهاي مهم گلاب بهبود و درمان پوست‌هاي خشک و حساس است. ماسک کردن گلاب روي پوست يا جايگزين کردن آن به جاي شيرپاک‌کن توسط افرادي که پوست خشک يا حساس دارند موجب مي‌شود تا به مرور پوست آنها طراوت و نشاط خود را به دست آورد.بهترين روش براي ماسک کردن گلاب روي پوست آن است که پارچه‌اي نخي و تميز را به گلاب خالص آغشته کنيد و آن را براي 20 دقيقه روي صورت‌تان بگذاريد. اين کار بعد از هر بار استحمام تاثير درماني بيشتري دارد. ضمن آنکه گلاب به دليل خاصيت ضدعفوني‌کننده‌اي که دارد به پاکسازي منافذ پوست کمک مي‌کند و مانع از بروز جوش‌هاي چرکي، آکنه و دانه‌هاي سرسياه روي پوست مي‌شود.

گلاب جوش صورت را خوب مي‌کند؟
در منابع مختلفي به کاربردهاي گلاب و خواص درماني آن به صورت موضعي و خوراکي اشاره شده است. برخي از اين نسخه‌ها را با هم مرور مي‌کنيم:يکي از نسخه‌هاي طبيعي براي از بين بردن جوش‌ها استفاده از ترکيب گلاب با جوش‌شيرين است. درمانگران به مراجعان خود توصيه مي‌کردند اين مرهم را شب روي جوش‌ها بگذارند و صبح آن را بشويند. در برخي از منابع طب سنتي براي رفع خستگي و درد چشم، اين ناحيه را با گلاب مرغوب و خالص شست‌وشو مي‌دادند. برخي از درمانگران شيوه‌هاي طبيعي درمان مصرف گلاب داغ را براي درمان و رفع درد معده، درد شکم و نفخ بسيار مفيد مي‌دانند. به گفته اين درمانگران نوشيدن گلاب داغ بعد از جراحي‌هاي دستگاه گوارش که موجب کم‌کاري و فلج روده‌ها و نفخ آنها مي‌شود، بسيار کارساز است. افرادي که دچار التهاب و تورم حنجره هستند با قرقره گردن گلاب مي‌توانند اين التهاب‌ها را تا حد زيادي کاهش دهند. افرادي که به رماتيسم مبتلا هستند مي‌توانند با ماساژ ترکيبي از روغن زيتون و گلاب بر مفاصل و استخوان‌ها به کاهش درد و افزايش ميزان جريان خون کمک کنند.

نسخه‌اي براي تشخيص گلاب تقلبي
بسياري از مردم بر اين باورند که اگر گلاب را با روغن بادام يا زيتون ترکيب کرده و همچنان عطر و بوي گلاب قابل استشمام باشد ، اين امر نشان‌دهنده مرغوب بودن گلاب و کيفيت خوب آن است و اگر پس از ترکيب گلاب با يکي از اين روغن‌ها، عطر و بوي گل سرخ استشمام نشود، اين مسئله نشان دهنده نوع تقلبي و کم‌فايده بودن گلاب است.اين نکته اگرچه شيوه‌اي است که هنوز هم برخي مردم از آن براي شناسايي کيفيت گلاب استفاده مي‌کنند اما بايد توجه داشت که گلاب‌ها به ويژه گلاب‌هاي صنعتي امروزه به دو حالت گلاب‌هاي سنگين و گلاب‌هاي سبک که ميزان خلوص اسانس گل سرخ در آنها متفاوت است،
منبع:پورتال آسموني

جدیدترین محصولات ما

 • عرق نعنا

  طبیعت گرم

 • معجون چای

  طبیعت گرم

 • عرق کاسنی

  طبیعت سرد

 • عرق زنیان

  طبیعت سرد

 • عرق زیره سبز

  طبیعت معتدل

 • عرق شاهتره

  طبیعت گرم

 • عرق رازیانه

  طبیعت سرد

 • عرق دارچین

  طبیعت گرم

 • عرق هل

  طبیعت گرم

 • عرق بیدمشک

  طبیعت معتدل

 • عرق آویشن

  طبیعت سرد

 • عرق گزنه

  طبیعت گرم

 • معجون چای

  طبیعت معتدل

 • عرق بهار نارنج

  طبیعت گرم

 • گلاب

  طبیعت گرم

 • عرق اسطوخدوس

  طبیعت سرد

محصولات ویژه ما