گلچین کاشان عطر سلامتی
         جهت
خرید کلیک نمایید

مراقب سرطانهای شغلی باشید

چگونه در محيط شغلي به سرطان دچار مي شويم و مهمترين موارد ابتلاي افراد به سرطان هاي شغلي در کدام مشاغل وجود دارند ،راههاي پيشگيري از بروز اين نوع سرطان ها کدامند از جمله آن ها مي توان به سرطان پوست،سرطان ريه،سرطان خون و سرطان مثانه اشاره کرد!
حدود يک پنجم سرطان‌ها به عوامل محيطي مربوط است که سرطان‌هاي ناشي از کار در محيط‌هاي شغلي را نيز شامل مي‌شود.
 حدود يک پنجم سرطان‌ها به عوامل محيطي مربوط است که سرطان‌هاي ناشي از کار در محيط‌هاي شغلي را نيز شامل مي‌شود. دلايل محيطي سرطان مواردي هستند که احتمال بروز سرطان را افزايش مي‌دهند از جمله آلودگي هوا، اشعه فرابنقش و رادون موجود در محيط هاي سربسته.

برخي از شغل‌ها نيز که خطر بعضي سرطان‌ها را افزايش مي‌دهند به عنوان عوامل محيطي سرطان طبقه‌بندي مي‌ شوند مانند کشاورزي، سمپاشي، نقاشي، مبل‌سازي، کار در صنايع آهن، فولاد، زغال سنگ، لاستيک و کار توليد يا تعمير پوتين و کفش، سرطان هاي ناشي از کار، به دنبال مواجهه با برخي مواد شيمايي يا عوامل فيزيکي که سرطان زا شناخته شده اند رخ مي دهد. عوامل شيمايي (مانند رنگ‌هاي تهيه شهد از مواد غيرآلي، آزبست يا پنبه نسوز، وينيل کلرايد) و عوامل فيزيکي (شامل تابش پرتوها و تحريک هاي فيزيکي) از عوامل مهم در بروز سرطان هستند.
آزبست، دود خودرو و رادون، مثال هايي از موارد آسيب‌رسان در محيط هاي کاري هستند. همچنين دود ناشي از مصرف سيگار درمحيط هاي کاري، به افرادي که سيگار نمي کشند نيز آسيب مي زند. در عين حال مواجهه با نور خورشيد درمحيط کار نيز احتمال سرطان هاي پوست را زياد مي کند.
خبر خوب اينکه عمده عوامل محيطي که با مرگ و مير ناشي از سرطان ارتباط دارند قابل تغيير و تعديل هستند و با مداخلاتي در سطح محيط هاي کاري مي‌توان جان ميليون‌ها نفر را در سال حفظ کرد. با رعايت موارد بهداشتي در زندگي و محيط کار، علاوه بر پيشگيري از بروز سرطان مي توان به کساني که مبتلا به اين بيماري شده اند اميد زندگي بهتر و طولاني‌تري داد.
همانطور که گفته شد برخي از مواجهه‌ها، خطر بروز سرطان را افزايش مي‌دهند ولي اينکه چرا از دو نفر که مواجهه هاي محيطي مشابهي دارند يکي مبتلا به سرطان مي شود و ديگري مبتلا نمي شود به دليل وجود شرايط متفاوت فردي از جمله زمينه هاي ژنتيکي، سن، جنس و تفاوت در شيوه زندگي مانند تغذيه و فعاليت بدني است.
نکته مهم ديگر اين است که شانس ابتلاي يک فرد به سرطان در پاسخ به يک مواجهه محيطي، بستگي به اين دارد که چه مدتي از چه فاصله اي، با چه غلظتي و هر چند وقت يک بار درمعرض عامل خطرزا قرار گرفته است. انجام درست شيوه هاي پيشگيري از بروز سرطان هاي شغلي، مستلزم همکاري و آگاهي افرادي است که درمعرض خطر هستند بنابر اين آموزش روش هاي حفاظتي و پيشگيري به افرادي که درمراکز صنعتي کار مي کنند بسيار مهم است.
سرطان هاي شغلي شايع ناشي از عوامل محيطي
سرطان‌هاي شغلي بيشتر در پوست، ريه‌ها، مثانه و خون بروز مي‌کنند.

سرطان پوست
حدود 75 درصد سرطان‌هاي شغلي سرطان پوستي هستند. مواجهه طولاني با نور آفتاب، در بروز سرطان پوست تاثير دارد. سرطان‌هاي پوستي دربين کارکنان صنايع گاز، پالايشگاه هاي نفت، تقطير، کوره ها، صنايع فلزي، رنگرزي و … يک خطر شغلي به شمار مي‌آيد.

سرطان ريه
سرطان ريه، يک خطر شغلي در صنايع گاز، ذوب فلزات، معادن ( مواد پرتوزا مانند اورانيوم، زغال سنگ) و نيز کارخانه‌هاي آسياب کردن آرسنيک است به ويژه اينکه اگر کارکنان اين مراکز سيگار هم بکشند به شدت بر احتمال ابتلاي آنها به سرطان ريه افزوده مي‌شود. ديگر عوامل صنعتي که موجب افزايش خطر بروز سرطان ريه مي شوند عبارتند از: پنبه نسوز، گردو غبار مواد راديو اکتيو و گاز رادون در کارگران معدن.

سرطان خون
در بين افرادي که دربرخي از صنايع شيمايي کار مي‌کنند سرطان هاي خون بيشتر ديده مي شوند. مشاغلي که در معرض خطر سرطان خون هستند، عبارتند از: تهيه و استخراج و پالايش بنزول‌ها، ساختن و به کار بردن رنگ‌ها، لعاب‌ها، مرکب و مواد نگه دارنده، کارکنان کاغذ سازي و افرادي که با پرتوهاي راديو اکتيو سر و کار دارند.

سرطان مثانه
اگر سرطان مثانه زود تشخيص داده شود درمان بيمار تا نود درصد قطعي و پايدار است. صنايع پيوسته با سرطان مثانه عبارتند از: رنگ سازي و رنگ‌آميزي (رنگ کردن پوست و کاغذ)، انواع رنگها، کابل سازي، لاستيک‌سازي.

جدیدترین محصولات ما

 • عرق نعنا

  طبیعت گرم

 • معجون چای

  طبیعت گرم

 • عرق کاسنی

  طبیعت سرد

 • عرق زنیان

  طبیعت سرد

 • عرق زیره سبز

  طبیعت معتدل

 • عرق شاهتره

  طبیعت گرم

 • عرق رازیانه

  طبیعت سرد

 • عرق دارچین

  طبیعت گرم

 • عرق هل

  طبیعت گرم

 • عرق بیدمشک

  طبیعت معتدل

 • عرق آویشن

  طبیعت سرد

 • عرق گزنه

  طبیعت گرم

 • معجون چای

  طبیعت معتدل

 • عرق بهار نارنج

  طبیعت گرم

 • گلاب

  طبیعت گرم

 • عرق اسطوخدوس

  طبیعت سرد

محصولات ویژه ما