گلچین کاشان عطر سلامتی
         جهت
خرید کلیک نمایید

خواص انواع عرقیات گیاهی

 

خواص انواع عرقیات گیاهی

 

عرقیات گیاهی به گروههای مختلفی دسته بندی شده است و هر کدام از عرقیات خواص زیادی دارند . می توان گفت گیاهان دارویی اکثرا قابلیت این را دارند که با عمل تقطیر عرق آن را گرفته که این روش بر خلاف عمل دم کردن مورداستقبال بی نظیری قرار گرفته است . ما در این مقاله شما را با انواع عرقیات گیاهی و خواص آنها آشنا می کنیم که با مطالعه ی این مقاله به خواص تک تک محصولات پی ببرید و با افزایش آگاهیتان در این زمینه بتوانید استفاده ی درستی از عرقیات داشته باشید .

 گلاب : از معروف ترین و پر مصرف ترین نوع عرقیات گیاهی می توان گلاب را معرفی کرد ، که به معجزه ی طبیمعروف است . گلاب با توجه به اینکه مصرف خوراکی دارد خاصیت درمانی فوق العاده ای نیز دارد . ( طبیعت سرد )
از جمله خواص درمانی گلاب : مقوی اعصاب ، ضد افسردگی ، ضد استرس ، مسکن سردرد ، ضد آرتروز ، مقوی قلب و معده ، ناراحتی های ریوی و رفع خلط خونی ، ضد سل و میکروب کش قوی است ، رفع کننده ی بی خوابی .


عرق نعنا : یکی ازعرقیاتی که از قدیم تا به الان برای رفع دل درد و دل پیچه استفاده می کنیم عرق نعنا است ، اثر این عرق گیاهی در طب اسلامی هم ثابت شده است ، اما قابل ذکر است که مصرف بیش از حد هر نوع عرقیاتی باعث ایجاد حساسیت می شود ، که بهتر است استفاده از هر نوع عرقیاتی هر روز و به صورت مداوم نباشد . ( طبیعت گرم )
از جمله خواص درمانی عرق نعنا : درمان دل درد و دل پیچه ، رفع سردردهای عصبی ، باد شکن ، ضد تشنج ، معالج بواسیر ، رفع اسهال و استفراغ ، رفع سوء هاضمه ، تقویت کننده ی معده ، رفع تپش قلب ، ضد عفونی کننده ، ضد درد ، ضد گرفتگی عضلانی ، تب بر ، رفع بی خوابی ، رفع سرفه و میگرن ، رافع ترشی صفرا ، ضد کلسترول خون است .


عرق آویشن : خواص به دست آمده از آن بسیار فراوان است به صورتی که انواع درمان بیماری ها و سلامت پوست و مو را شامل می شود . می توان گفت گیاه آویشن بهترین نوع گیاه دارویی برای انواع بیماری های عفونی در کل بدن است . ( طبیعت گرم )
از جمله خواص درمانی عرق آویشن : درمان آکنه و جوش ، درمان ریزش مو ، درمان سرما خوردگی و سرفه و گلو درد ، کاهش وزن و لاغری ، درمان گرفتگی واسپاسم در دوران قاعدگی ، عامل زخم معده را از بین می برد ، سم زدایی کبد ، درمان سنگ و عفونت کلیه ، درمان سرطان روده بزرگ و سرطان پستان ، کمک به درمان کم خونی ، درمان بیماری های قلبی عروقی ، درمان بوی بد دهان ، درمان کم کاری تیروئید ، درمان عفونت واژن
نکته : بدون نسخه ی پزشک از عرق آویشن استفاده نکنید به ویژه کودکان و زنان باردار و شیرده .


عرق بید مشک : گیاهی است از خانواده ی بید ، عرق بید مشک نیز دارای خواص درمانی است و همچنین از عرق بید مشک برای خوشبو کردن انواع شربتهای خوراکی استفاده می شود . پزشکان طب سنتی بر این باورند که خوردن عرق بیدمشک از خوردن خود گل گیاه بید مشک مفید تر است . ( طبیعت سرد وتر )
از جمله خواص درمانی عرق بید مشک : تسکین اعصاب ، درمان کم خونی ، آرام بخش و رفع کننده درد و خستگی ، داروی موثر در تقویت قلب و دستگاه گوارش ، محرک قوای جنسی ، کاهش دهنده ی قند خون ، رفع سردرد و سرگیجه ناشی از سودا


عرق بهارنارنج : به شکوفه ی درخت نارنج ، بهارنارنج می گویند ، از این گل در شرکت های عطر سازی برای تولید انواع نوشیدنی های فصلی و عرقیات ، مربا ، گز و سوهان و ... استفاده می کنند . از جمله کاربردهای دارویی گل بهارنارنج می توان به تولید روغن ، دم کرده ، اسانس و عرق اشاره کرد . ( طبیعت گرم )
از جمله خواص درمانی عرق بهارنارنج : کاهش سردردهای میگرنی ، کنترل تشنج و حمله قلبی ، درمان کم خوابی ، اشتها آور و ضد سرفه ، کنترل کننده تپش نا منظم قلب و اضطراب ، رفع غم و افسردگی


عرق دارچین : از دیرباز خواص درمانی دارچین کشف شده است ، از مهم ترین خاصیتی که می توان از دارچین بیان کرد دیرتر شدن روند پیری است که طب جدید این خاصیت را به اثبات رسانده است . ( طبیعت گرم و خشک )
از جمله خواص درمانی عرق دارچین : پیشگیری از آلزایمر ، درمان برفک دهان ، درمان سرفه ، تسهیل گردش خون ، درمان عفونت ها ، ضد دیابت ، درمان گرفتگی عضلات ، محافظ قلب ، دوست روده ، رفع سوء هاضمه

 
عرق هل : یکی از گروهای زنجبیلیان هل است که دانه ای خوشبو و معطر است ، از چاشنی های معطری که در اغلب غذاها و نان ها و شیرینی ها به ویژه مربا استفاده می شود هل است . هل انواع مختلفی دارد از جمله هل سیاه ، سبز ، سفید است ( طبیعت گرم و خشک )
از جمله خواص درمانی عرق هل : ضد مسمومیت است ، تقویت کننده ی حافظه ، شادی آور ، برطرف کننده ی سنگ کیسه صفرا ، تسکین درد گوش ، درمان کننده ی سکسکه ، کاهش دهنده ی فشار خون

عرق بید : درخت بید انواع مختلفی دارد که تنها یک نوع آن برای گرفتن عرق مورد استفاده قرار می گیرد . این نوع درخت بیشتر در نواحی معتدل و مرطوب قابل رویش است 0 بید در طب سنتی قدیم ایران به نام خلاف خوانده می شده است . ( طبیعت سرد و تر )
از جمله خواص درمانی عرق بید : ضد عفونی کننده و ضد میکروب ، از بین برنده ی جوش و آفت های دهان و زبان ، تصفیه کننده ی خون ، رفع کننده ی شوره ی سر ، دفع کننده ی سموم و اخلاط خون ، درمان کننده ی رماتیسم مفصلی ، کاهش دهنده ی میل جنسی


عرق اسطوخودوس : یکی از خوشبو ترین گیاهان دارویی در جهان گیاه لاوندر یا گیاه اسطوخودوس است . از اسطوخودوس در طب سنتی ایران و چین و هند به عنوان گیاه دارویی مورد استفاده قرار می گیرد علاوه بر این در سایر کشورهای آسیایی و اروپایی به عنوان گیاه خوراکی استفاده می کنند ( طبیعت گرم و خشک )
از جمله خواص درمانی عرق اسطوخودوس : رفع بی خوابی و برطرف کننده ی غم و اندوه ، معالج زکام ، رفع سوء هاضمه ، برطرف کننده ی زردی ، رفع ترشحات زنانه ، رفع خستگی و ایجاد آرامش ، تقویت کننده ی حافظه و مناسب برای رفع فراموشی ، برطرف کننده ی آسم ، معرق و پایین آورنده ی تب

عرق بومادران : از گذشته تا به امروز در مناطق مختلف کشور از گیاه بومادران استفاده می کنند که به آن گیاه چشم زخم هم گفته می شود عرق این گیاه را به روش تقطیر گرفته که در درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد ( طبیعت گرم و خشک )

از جمله خواص درمانی گیاه بومادران : تصفیه کننده ی خون ، کمک به درمان افسردگی و ضعف اعصاب ، درمان اسهال و کم خونی ، اختلالات بینایی ، ضد عفونی کننده ی مجاری اداری ، جوان کننده ی پوست ، آرام بخش دردهای معده و مقوی معده


عرق بادرنجبویه : نام دیگر گیاه بادرنجبویه در طب سنتی ایران ملیس است که خواص فراوانی برای سیستم داخلی بدن دارد ، بادرنجبویه از لحاظ شکل ظاهری شبیه نعناء است ، از این گیاه به روش های مختلفی از قبیل عرق ، اسانس ، عصاره روغنی ، روغن ، پماد و دم کرده استفاده می شود . ( طبیعت گرم و خشک )
از جمله خواص درمانی عرق بادرنجبویه : ضد خستگی های روحی ، ضد قولنج ، از بین برنده ی لرزش دست ، ضد درمان مفاصل ، درمان حساسیت های فصلی ، درمان دل پیچه و اسهال ، از بین برنده ی برونشیت و تشنج ، ضد آسم و سرفه

عرق پونه : گیاه پونه انواع مختلفی داشته از جمله پونه کوهی و پونه وحشی . این گیاه از خانواده ی نعناء است که علاوه بر مصرف خوراکی به صورت گیاه خام خواص دارویی و درمانی فراوانی نیز دارد ، برگها و گل این گیاه بخش های دارویی محسوب می شوند . ( طبیعت گرم و خشک )
از جمله خواص درمانی عرق پونه : بادشکن قوی و رفع نفخ معده ، از بین برنده ی واریس ، درمان لکه های پوستی ، مانع استفراغ و تهوع می شود ، درمان بیماری های عفونی ، درمان رودل و سنگینی معده ، درمان کننده ی گلو درد ، درمان سرفه و سیاه سرفه


عرق چهل گیاه : از ترکیب چندین گیاه مفید برای دستگاه گوارش عرق چهل گیاه تولید می شود که در اصل چهل گیاه نیست .عرق این گیاه برای درمان بیماری های گوارشی و هضم بهتر غذا مورد استفاده قرار می گیرد . ( طبیعت گرم )
ازجمله خواص درمانی عرق چهل گیاه : باز کننده ی رگ های قلب ، تنظیم کننده ی دستگاه گوارش ، بادشکن ، مقوی معده و آرام بخش ، رفع ترشی معده ، رفع کننده ی دل دردهای ناشی از سردی مزاج و دل پیچه ، هضم کننده ی آسان غذا


عرق خارخاسک : گیاه خارخاسک خود رو با گل های زرد رنگ که پراکندگی زیادی دارد حتی درمناطق کویری قابل رشد ، و از خانواده ی اسفندها است 0 تقریبا تمام قسمت های این گیاه از جمله میوه ، دانه ، برگ ، ریشه قابل استفاده است (طبیعت سرد )
از جمله خواص درمانی عرق خارخاسک : شکننده سنگ کلیه و کیسه صفرا ، درمان تورم پروستات ، کاهش چربی خون ، درمان ناتوانی جنسی و ناباروری ، کاهش دهنده ی قند خون ، کاهش دهنده ی تحریک عصبی


عرق خارشتر : گیاهی مقاوم در برابر سرما با ریشه هایی عمیق که آب زیادی نیاز ندارد گیاه خارشتر است . به ریشه ی این گیاه ترنجبین می گویند که در طب سنتی ایران برای دفع زردی نوزادان استفاده می کنند ( طبیعت گرم و خشک )
از جمله خواص درمانی عرق خارشتر : درمان کننده ی اسهال ، چربی سوز و درمان کننده ی چاقی ، ادرار آور ، ضد سیاه سرفه و تب و لرز ، دفع کننده ی انگل روده ، مفید برای بواسیر ، تقویت کننده ی کبد


عرق رازیانه : یکی از گیاهان پرکاربرد دارویی گیاه رازیانه است که از خانواده ی چتریان و دارای طعمی تند ، تلخ و شیرین است . از قسمت های بذر، ریشه و برگ این گیاه به صورت دم کرده و عرق استفاده می شود ( طیبعت گرم و خشک )
از جمله خواص درمانی عرق رازیانه : درمان اختلالات هورمونی خانمها ، درمان کیست تخمدان ، افزایش شیر مادر ، درمان کم خونی ، افزایش دهنده ی بینایی ، طراوت دهنده ی پوست و رفع کننده ی چروک پوست

 

 

 

راه هاي شناخت گلاب اصل

ممکن است براي بعضي از افراد سوالاتي از قبيل ؛ چگونه بهترين گلاب را تشخيص دهيم ؟ و تمام توليدات توليد کنندگان اصل و مرغوب است ؟ پيش بيايد که در اين مقاله ما به بررسي مواردي در اين زمينه و بررسي بهترين گلاب خواهيم پرداخت . شما با مطالعه ي اين مطالب مي توانيد تا حدودي راه هاي شناخت گلاب اصل را شناخته وآن را به کار گيريد . ما در ادامه ي اين مقاله اطلاعاتي جامع را براي شما بيان مي کنيم .

ادامه مطلب: راه هاي شناخت گلاب اصل

معرفی پرفایده ترین عرقیجات فصل بهار

ميخواهيم گلچيني از بهترين و پرطرفدارترين عرقي جات گياهي فصل بهاررا به شما معرفي کنيم و شما را با خواص و فوايد درماني آنها اشنا کنيم با ما همراه باشيد
به جاي نوشيدن آبميوه‌ها و شربت‌هاي آماده، در بهار و تابستان امسال مي‌توانيد به عرقيات طبيعي پناه ببريد. اگر گرماي زودرس اين روزها آزارتان مي‌دهد، بد نيست با يک تير، دو نشان بزنيد و با خوردن يک شربت خنک گياهي، مشکلات جسمي‌تان را هم برطرف کنيد.
کافي است اين مطلب را بخوانيد و بعد از پيدا کردن بهترين عرق براي درمان ناراحتي‌هاي‌تان، سري به يک عطاري بزنيد. آنچه پيش روي شماست خواص و کاربردهاي پرفروش‌ترين عرقيات گياهي بهاري و راه و رسم مصرف کردن اين داروهاست. اگر شما هم به معجزه داروهاو عرقيات گياهي اعتقاد داريد پيش از تجربه آنها با متخصص طب سنتي مشورت کنيد.

ادامه مطلب: معرفی پرفایده ترین عرقیجات فصل بهار

مقاله خواص عرقیات گیاهی را بشناسیم

در اين مقاله خواص انواع عرقيات گياهي برگرفته از کتب سنتي ذکر شده است ليکن توجه نماييد مصرف خودسرانه برخي از اين عرقيات بدون نظارت شخص متخصص آشنا به گياهان دارويي مي تواند زيان آور باشد فوايدي از عرقيات گياهي مانند: بهار نارنج، کاکوتي، زيره، رازيانه و .هر چند امروزه با وجود داروهاي شيميايي کمتر کسي سراغ عرقيات ميرود اما شايد با دانستن گوشه اي از خواص آنها در مورد استفاده مجدد تجديد نظر کنيم.

ادامه مطلب: مقاله خواص عرقیات گیاهی را بشناسیم

لیست کامل عرقیات

ليست کامل عرقيات گياهي
1- عرق آويشن (گرم)
تقويت بدن : تقويت معده – رفع ترشي معده – تقويت بينايي – ضددردوتشنج – رقيق کننده خون – درعفونتهاي ريوي ، زکام ، برنشيت ، آسم – گريپ آنژين وسوء هاضمه بي همتاست – براي نقرس وسياتيک مفيداست .
طريقه مصرف : بعدازهرغذا نصف استکان ميل کنيد – جهت زکام وگريپ شبي يک بار نصف استکان رادر يک ظرف آب جوش بريزيدوبخوردهيد .

ادامه مطلب: لیست کامل عرقیات

جدیدترین محصولات ما

 • عرق نعنا

  طبیعت گرم

 • معجون چای

  طبیعت گرم

 • عرق کاسنی

  طبیعت سرد

 • عرق زنیان

  طبیعت سرد

 • عرق زیره سبز

  طبیعت معتدل

 • عرق شاهتره

  طبیعت گرم

 • عرق رازیانه

  طبیعت سرد

 • عرق دارچین

  طبیعت گرم

 • عرق هل

  طبیعت گرم

 • عرق بیدمشک

  طبیعت معتدل

 • عرق آویشن

  طبیعت سرد

 • عرق گزنه

  طبیعت گرم

 • معجون چای

  طبیعت معتدل

 • عرق بهار نارنج

  طبیعت گرم

 • گلاب

  طبیعت گرم

 • عرق اسطوخدوس

  طبیعت سرد

محصولات ویژه ما